«Оператор ГТС» вніс заточки проти дешевшої фірми і купив хроматографи на 33 мільйони дорожче


ТОВ «Оператор газотранспортної системи України» 1 березня за результатами тендерів замовив фірмі «Хімлаборреактив» хроматографічних комплексів на 128 млн грн.

Про це повідомляється у системі «Прозорро».

Замовлено обладнання виробництва «Young In Chromass» (Південна Корея):

– 10 хроматографічних комплексів із детектором сірки ChroZen GC для визначення сполук сірки у природному газі по 4,60 млн грн, або $126 тис за штуку;
– 30 хроматографічних комплексів на базі газового хроматографа ChroZen GC для визначення компонентного складу природного газу та для визначення молярних часток компонентів природного газу по 2,73 млн грн, або $75 тис за штуку.

Кожен комплекс включає газовий хроматограф, софт для управління приладом, софт для обробки даних і формування звітності, додаткове обладнання для інсталяції комплексу, два балони з калібрувальною сумішшю, два балони з газом-носієм, робочу станцію для управління комплексом і пристрій безперебійного живлення. Комплекси із детектором сірки додатково включають два контейнери для відбирання проб природного газу.

«Хімлаборреактив» виграв підряд з найвищою ціною – лише на 0,05% дешевше від очікуваної вартості. На тендер також подавало набагато дешевші пропозиції ТОВ «Алсі-хром» – на чверть менше від переможця і очікувань замовника. Однак її відхилили через претензії до документів, які виникли внаслідок додаткових вимог замовника, внесених у тендерну документацію конкурентами «Алсі-хрому».

Спершу замовник не вимагав ніяких особливих документів на програмне забезпечення для цих комплексів. Однак якась анонімна фірма попросила його додати або змінити вимоги щодо сертифікатів. Спочатку замовник відмовлявся, а згодом погодився.

Щодо дорожчих сіркових хроматографів тепер треба було подати сертифікат на софт, який розраховує фізико-хімічні показники природного газу за ДСТУ ISO 19739:2015 «Природний газ. Визначення сполук сірки методом газової хроматографії».

У відповідь на це, один з учасників ринку повідомив, що «це лобіювання інтересів компанії, яка, ймовірно, отримала такий сертифікат і наразі намагається не допустити до участі в тендері конкурентів».

На тендері по дешевшим газовим хроматографам замовник почав вимагати сертифікат на софт для обробки даних і звітності за ДСТУ EN ISO 6974:2021, ДСТУ EN ISO 6976:2020 та/або МВХ 04-021:2021. Із цих стандартів перші два є новими і діють з 1 січня. Старі версії цих стандартів подавати вже не дозволялось. Що ж до МВХ 04-021:2021, то в замовника одразу стали анонімно питати, що це таке, бо ні назви, ні опису у відкритих джерелах не знайшли. Той відповів, що це «Методика вимірювань компонентного складу природного газу методом газової хроматографії та обчислення густини, відносної густини, теплоти згоряння та числа Воббе». Мовляв, з її вимогами можна ознайомитись, звернувшись до правовласника.

Фірма «Алсі-Хром» зрештою виграла цінові аукціони американськими комплексами Agilent з пропозиціями на 28% дешевше від очікуваної суми. Однак її відхилили, оскільки вона не подала саме ті сертифікати, які замовник став вимагати на прохання анонімної фірми. Також «Алсі-Хром» не подав сертифікат відповідності хроматографа Технічному регламенту законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, який вимагався від початку.

Фірма марно вимагала скасувати відхилення. Вона зауважила, що спершу замовник сам відмовлявся додавати вимогу щодо сертифікату ДСТУ ISO 19739:2015, а потім додав під тиском потенційного учасника, зацікавленого у зменшенні кількості конкурентів. Що до сертифікату ДСТУ EN ISO 6974:2021, то «Алсі-Хром» заявила:

«Нам відомий лише один виробник такого атестованого в Україні ПЗ, тобто фактично створена ситуація, коли лише один учасник може відповідати вимогам тендеру. За короткий час, який відводиться на подання пропозицій, таке ПЗ створити і атестувати неможливо».

А підтвердити відповідність Техрегламенту, мовляв, можна було вже під час поставки.

Однак замовник не погодився на це і обрав переможцем «Хімлаборреактив», чиї пропозиції були на 33 млн грн дорожчими від відхиленого «Алсі-Хрому».

Київська фірма «Алсі-Хром» належить Ігорю Танасову, Тетяні Панкратьєвій та Наталії Миколайчук. Найбільше державних підрядів вона узяла в ДП «Укрметртестстандарт».

Київський «Хімлаборреактив» на чолі з Володимиром Жолобіцьким зараз належить британській «Кемлаб Інвест Лтд» («Chemlab Invest Ltd») британця Рональда Райнера. За даними системи «YouControl», він із родичами має британську компанію «International Development Resources Ltd», яка пропонує комплексні цифрові рішення для бізнесу та послуги аутсорсингу в Україні. Переможець отримує багато держпідрядів в Україні.

Раніше «Хімлаборреактив» належав Борису Храновському та Василю Соколинському. Ці двоє нині володіють фірмою «Макрохім». Крім того, Соколинський є засновником фірми «Алт Україна Лтд», яка є великим постачальником лабораторного обладнання державним замовникам. На ці дві фірми записана Київська міська галузева організація роботодавців «Асоціація виробників і постачальників науково-технічної та інноваційної продукції». За даними джерел «Наших грошей», Храновський є другом бізнесмена Миколи Кузьми.

Колись як співзасновник цієї «Асоціації…» був відомий киянин Федір Кірпенко. Зараз він через швейцарську «Протек Солюшнз Швейцарія» володіє київською «Протек Солюшнз Україна», яка є великим постачальником медичного обладнання. Колись засновниками останньої були Роман Кубко і Наталя Тугай, яку джерела відносять до оточення Кузьми.